Witaj na naszym blogu!

Dziecko z łona babci — przeszczep macicy już niedługo

Mówi się, że matka jest zdolna zrobić wszystko dla własnego dziecka. Często słyszy się o przeszczepach, w których to matki są dawcami nerek czy szpiku. Tym razem w szwedzkim Göteborgu pierwszy raz w historii, matka stanie się dawcą macicy dla swojej córki, by ta mogła urodzić własne dzieci.
Dlaczego matka jest najlepszym dawcą?
Na dawców organów wybierani są ludzie o możliwie największej z biorcą zgodności antygenów tkankowych. W ten sposób minimalizuje się prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu. Jak nietrudno się domyślić, matka i dziecko są zdecydowanie bardziej zgodni tkankowo, niż dwie niespokrewnione ze sobą osoby. W wielu przypadkach to „zdecydowanie bardziej” wystarcza, by przy niewielkiej pomocy leków immunosupresyjnych, organizm biorcy nie uznał przeszczepionego organu za intruza i nie zaczął go zwalczać. W historii medycyny znane są przypadki, gdzie układ odpornościowy biorcy w całości rozłożył nowy organ, uznając go za obce ciało.
Doniesienia z frontu transplantologii mówią o przygotowaniach do pierwszego przeszczepu macicy, gdzie dawca i biorca to osoby spokrewnione. W 2000 roku podobny przeszczep miał już miejsce w Arabii Saudyjskiej, jednak z powodu braku zgodności tkankowej, nastąpiło ostre odrzucenie przeszczepu i po trzech miesiącach organ musiał zostać usunięty (można o tym przeczytać tutaj). Tym razem lekarze mają nadzieję, że obejdzie się bez komplikacji, a po przeszczepie 25-letnia Sara, która urodziła się bez własnej macicy, będzie mogła starać się o dziecko.
Matka i córka twierdzą zgodnie, że przeszczep nie jest niczym nadzwyczajnym, a sama macica jest organem jak każdy inny. 56-letnia Eva Ottosson, matka Sary, jest najlepszym z możliwych dawców. Dodatkowo, jak sama przekonuje, w jej wieku nie planuje się już ciąży, więc organ ten jest jej całkowicie zbędny.
W tym miejscu nasuwa się pytanie o to czy przeszczepiona macica będzie w pełni funkcjonalna? Sara planuje począć dziecko metodą in vitro, jednak wciąż nie wiadomo, czy będzie możliwe donoszenie ciąży. Będziemy śledzić ten temat.
Więcej informacji znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *